Použitý Traktor Tipy na kúpua

Použitý traktor – Tipy na dobrú kúpu

Trh s použitými strojmi by sotva mohol byť konkurencieschopnejší ako v súčasnosti. Použitý traktor ako prvá voľba preto javí ako zmysluplné riešenie.

Rastúce ceny nových strojov a priaznivé výmenné kurzy ťahajú ceny použitých strojov až na úroveň, keď sú len o niečo nižšie ako sumy, za ktoré sa tieto stroje pôvodne predávali, keď boli nové.

Cena stroja po odpracovaných 4 000 až 5 000-hodinách už teda nie je zanedbateľná. To znamená, že existuje viac dôvodov ako kedykoľvek predtým starostlivo skontrolovať traktor počas chodu.

Samotní poľnohospodári vedia, že je dôležité mať k dispozícii spoľahlivý stroj a aké trápenie nastane, ak si domov prinesiete mačku vo vreci. Nie je nič horšie, ako zaplatiť veľkú sumu za niečo, čo sa javí ako tip-top stav, ale po príchode domov zistíte, že to tak nie je.

Existujú však spôsoby, ako sa vyhnúť riskantným nákupom z druhej ruky a začína sa to cenou – ak sa zdá byť traktor príliš lacný, pravdepodobne na to je dôvod.

Internet priniesol v mnohých ohľadoch revolúciu v spôsobe predaja použitých traktorov a poľnohospodárskych strojov. Namiesto toho, aby sme boli závislí iba od skladových zásob vo dvoroch predajcov v okruhu 50 km od farmy, máme oveľa viac možností.

Ale je tu veľa “predajcov“ pripravených využiť to. Pravidlom číslo jeden je zabezpečiť, aby ste sa šli na traktor pozrieť.

Použitý traktor – Základný kontrolný zoznam pre kúpu

Prvý dojem – ak sa na prvý pohľad zdá, že s traktorom sa evidentne nezaobchádzalo v rukavičkách, je nepravdepodobné, že by poškodenie bolo iba kozmetické. Zbystrite pozornosť aj pri striekaných strojoch.

Údržba – servisné knihy sú úplne irelevantné, pretože sa len zriedka vyplnia. Skontrolujte samotné filtre, či boli označené hodinami pri poslednej údržbe alebo ak sa chcete skutočne dozvedieť históriu, zavolajte predajcovi, odkiaľ traktor pôvodne pochádza – nálepka od dílera/predajcu bude pravdepodobne stále na kapote. Ak máte nejaké pochybnosti, v danom servise Vám povedia ako dobre sa o traktor staral predchádzajúci majiteľ.

Dyno test – väčší predajcovia by mali mať prístup k dynamometru. Požiadajte o to, aby sa traktor dostal do plného výkonu, aby ste mali istotu, že na hriadeli pumpuje to, čo by malo. Čokoľvek navyše naznačuje, že bolo buď čipované, alebo sa s ním niekto hral iným spôsobom. Ak je výkon výrazne pod úrovňou, potom očividne niečo nie je v poriadku s motorom.

Skúšobná jazda – Pred štartom skontrolujte, či sa rozsvietia potrebné kontrolky a po naštartovaní opäť zhasnú. Rozbehnite traktor po ceste a sledujte prípadné neobvyklé zvuky, klepanie alebo nerovnomernosť voľnobežných otáčok. Rozdeľte nezávislé brzdy a uistite sa, že fungujú obe strany. Zaraďte každý jeden prevodový stupeň hore a dole a uistite sa, že radíte bez spojky. Skontrolujte preradzovanie rýchlostí pod záťažou, hlavne ich plynulosť pri radení (nemalo by Vami trhať). Nájdite klzkú plochu a skontrolujte funkčnosť predného náhonu a uzávierky diferenciálu. Pri odpružených nápravách treba skontrolovať, či nedochádza k “padaniu“ prednej nápravy.

Hodiny – digitálne palubné jednotky nie sú neomylné alebo imúnne voči manipulácii. Dajte si pozor na akýkoľvek stroj, ktorému sa záhadne zmenil stav hodín na počítadle. Niektoré značky (napr. Fendt) majú teraz v rámci svojho počítača aj počítadlo skutočného životného cyklu – zavolajte príslušnému predajcovi a opýtajte sa, ako sa k nemu dostať.

Trojbodový záves – Zdvihnite a zatraste spojovacím ramenom, aby ste skontrolovali spád hlavného priečneho hriadeľa v drážkach. Jeho výmena je nákladnejšia, ako by ste si predstavovali. Skontrolujte tiež, či opotrebenie závesu zodpovedá hodinám.

Hydraulika – za približne 40 EUR si môžete zaobstarať hydraulický tlakomer a zasunúť ho až k rýchlospojke cievkového ventilu. Pripojte ho k zadnej časti traktora, aby ste získali predstavu o tom, čo vydáva – čokoľvek menšie ako 150 bar naznačuje, že na traktore tejto veľkosti nie je všetko v poriadku.

Predný záves a vývodový hriadeľ – skontrolujte, či nie je niečo ohnuté a či sa hriadeľ po zapnutí skutočne točí.

Motor – zahrejte traktor a zdvihnite kapotu. Hľadajte úniky oleja okolo krytu vahadla. Skontrolujte prieduch – trochu dymu je v poriadku, ale para je istý znak, že niečo nie je v poriadku.

50 km / h – mať použitý traktor, ktorý bude jazdiť rýchlosťou 50 km / h, je jednoznačným bonusom, ale pamätajte na dopad, ktorý bude mať ako použitý stroj. Začiarknutie políčka 50 km / h v zozname možností ešte nevyhnutne neznamená, že traktor bol ako nový vybavený vzduchovými brzdami. Malo by to však znamenať, že v nábojoch sú brzdy prednej nápravy. Traktory, u ktorých sa pôvodne predpokladalo, že majú rýchlosťou 40 km / h „Eco“, ale ich počítačovému mozgu bolo povedané, že majú jazdiť rýchlosťou 50 km / h, tento kritický doplnok pravdepodobne mať nebudú.

Pneumatiky – na moderných traktoroch s výkonom 150 hp môžete očakávať pneumatiky o šírke 600 mm alebo 650 mm. Čokoľvek iné by mohlo zraziť cenu aspoň o 2 000 EUR. Úplne nové pneumatiky sa pohybujú v rozmedzí 4 000 – 5 000 EUR. Za každý použitý traktor, ktorý má viac ako 50% gumy, si môžete dovoliť priplatiť trochu viac. Ak to bude menej, je to dobrý dôvod na zrazenie ceny. Špičkové Micheliny pridávajú hodnotu a zjednávajte, ak traktor jazdí na lacnejších pneumatikách nižšej triedy.


TAG : Plachtové Haly, Plachtove Garaze